Purtarea măștilor de protecție în spațiile publice devine obligatorie din 15 aprilie 2020

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, condus de prefectul județului Constanța, a impus ca începând de astăzi purtarea măștilor de protecție în spațiile publice să devină obligatorie.

„Pentru prevenirea răspândirii COVID 19, începând cu data de 15.04.2020, se instituie obligativitatea acoperirii nasului și gurii la ieșirea din casă în toate spațiile publice de pe teritoriul județului Constanța pe întreaga perioadă a stării de urgență, cu măști simple sau chirurgicale, dar și eșarfe, fulare sau orice articole vestimentare”, potrivit Hotărârii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență din data de 14.04.2020.