Pentru executarea lucrarilor de spalare si igienizare a rezervoarelor de apa din Navodari, in perioada marti 16.02.2016 ora 22.00 – miercuri 17.02.2016 ora 6.00, se va sista furnizarea apei. Vor fi afectati consumatorii de pe strazile Apusului, Macului, Eternitatii, Linistii, Recoltei, Prel. Recoltei si SC Fertilchim Navodari.
Se oprește temporar apa în Năvodari!
Vești bune pentru șoferii năvodăreni
Drumul ce leagă orașul Năvodari de comuna Lumina se află în curs de modernizare și este tranzitat zilnic de sute de șoferi. În scurt timp, acesta va avea un nou sens giratoriu în dreptul cartierului de case din orașul Năvodari.
Cei care locuiesc în zonă spun că este binevenită decizia și asta pentru că, până acum, era nevoie să se asigure de foarte multe ori înainte de a vira stânga pe drumul județean 226. Tot pe drumul ce leagă Năvodari de Lumina încep să prindă viață și pistele pentru bicicliști. Pe o porțiune de aproximativ 200 de metri a fost deja turnat cimentul. Partea stângă a drumului Năvodari- Lumina va fi destinată bicicliștilor, urmând ca pietorii să se deplaseze pe partea dreaptă, adică pe partea cu orașul Năvodari.
VEZI VIDEO
Năvodari sprijină acțiunile unioniste
Procentul etnic din Republica Moldova, exceptând regiunea Transnistria, este de 80 la sută români, spun unioniștii, însă o problemă majoră ce stă în calea unei posibile reunificări o reprezintă lipsa de informare. În acest sens, organizațiile non guvernamentale fac eforturi sporite pentru a întări relațiile cu autoritățile locale, prin întrevederi cu reprezentați ai administrațiilor. Primăria Năvodari se numără printer autoritățile care sprijină acțiunile de reunificare a celor două state.
Reprezentanții Platformei Unioniste Acţiunea 2012 au avut o întrevedere cu Nicolae Matei, primar al orașului Năvodari și totodată președinte al Asociației Orașelor din România.
În acest sens, județul Constanța s-ar putea înfrăți cu raioanele Cimislia și Ialoveni din Republica Moldova.
VEZI VIDEO
Hotarari ale Consiliului Local – 2016
Primele traverse de trafic la pasajul subpietonal din Năvodari, montate
La Năvodari se lucrează la foc continuu. A început montarea traverselor de trafic la pasajul subpietonal din Năvodari. Localnicii, dar și turiștii vor putea ajunge de la Constanța la Năvodari mult mai repede și în condiții rutiere demne de o tară europeană. Astfel, drumul a fost lărgit considerabil, de la una la două benzi pe sensul de mers. Potrivit proiectului, drumul dintre Năvodari şi Constanţa va fi lărgit la patru benzi. De asemenea, vor exista şi benzi speciale, atât pentru biciclişti cât şi pentru pietoni, prevăzute cu facilităţi pentru persoanele cu handicap. În plus, se vor amenaja nouă sensuri giratorii, care vor avea în centru fântâni arteziene. Drumul va fi încadrat de spaţii verzi, unde se vor planta copaci. Deoarece fluxul de maşini va fi unul foarte mare pe timp de vară, pe traseu vor fi amenajate mai multe parcări, inclusiv pentru autocare, dar şi stâlpi de iluminat. Valoarea proiectului este de 42 milioane de lei.







