Elevii din Năvodari își aleg meseria

Elevii din Năvodari își aleg meseria

Casa de Cultură ”Pontus Euxinus” din Năvodari găzduiește astăzi Târgul de toamnă al ofertelor educaționale din învățământul profesional ”Știu să-mi aleg meseria”, Ediția a V-a.

Evenimentul se adresează elevilor de gimnaziu de la școlile din oraș și din localitățile învecinate – Corbu, Săcele, Istria, Lumina, Ovidiu, Cogealac, Fântânele, Sinoe, precum și părinților acestora, care pot consulta ofertele de formare ale liceelor prezente la târg, alături de operatorii economici – parteneri de pregătire practică.

Liceele prezente astăzi la Târgul ofertelor educaționale din învățământul profesional ”Știu să-mi aleg meseria” de la Năvodari: Liceul Tehnologic ”Lazăr Edeleanu” Năvodari, Liceul Teoretic ”Mihail Kogălniceanu”, Liceul Tehnologic ”Mihai Viteazul”, Liceul Tehnologic ”Ion Podaru” Ovidiu și Liceul Tehnologic Cogealac.

Evenimentul a fost deschis, miercuri dimineață, cu o serie de momente artistice susținute de elevi pe scena Sălii de Spectacole a Casei de Cultură, în prezența autorităților locale – primar Florin Chelaru și viceprimar Liliana Mară, a reprezentantului Inspectoratului Școlar Județean Constanța – inspector școlar Gabriela Neagu, dar și a cadrelor didactice și a sutelor de elevi prezenți în sală.