A fost aprobat programul ”Cald în casa ta”. Primarul Florin Chelaru: Am elaborat programul „Cald în casa ta” cu gândul la năvodărenii care au nevoie de ajutor

Am elaborat programul „Cald în casa ta” cu gândul la năvodărenii care au nevoie de ajutor pentru a rezolva problema încălzirii locuințelor. Știu că suma propusă nu acoperă total cheltuielile pentru branșare și termoficare, dar este un ajutor ce nu poate fi neglijat și sunt convins că va fi util”, a transmis astăzi primarul orașului Năvodari, Florin Chelaru, în contextul în care Consiliul Local Năvodari a decis sistarea agentului termic începând cu data de 1 octombrie 2022.

Ce trebuie să știi despre programul „Cald în casa ta”

• Primăria îți va acorda un ajutor de 4.000 lei, nerambursabil, pentru a rezolva problema încălzirii și a apei calde în locuința ta
  • Poți achiziționa: centrală termică de apartament pe gaz sau electrică; echipamente electrice/gaz pentru prepararea apei calde de consum (ex: boilere); echipamente electrice pentru încălzirea locuinței (ex: calorifere electrice, aparate de încălzit); lucrări de execuție instalație de gaze sau electrică în locuință în vederea punerii în funcțiune a centralei termice; materiale necesare executarea instalației termice în locuință: țevi, racorduri, coturi, calorifere din tablă
  • În termen de 30 de zile de la acordarea ajutorului, beneficiarii trebuie să justifice întreaga sumă cu facturi fiscale

Ce condiții trebuie să îndeplinești:

• Să ai domiciliul în orașul Năvodari și să fii proprietarul/coproprietarul locuinței
  • La data de 30 aprilie 2022 să fi fost racordat la sistemul public de termoficare al orașului Năvodari
  • Venitul net pe membru de familie să nu depășească 1.500 lei sau 2.053 lei pentru persoanele singure
  • Să nu ai datorii la Termica Distribuție

De ce documente ai nevoie:

• Act de identitate
  • Act de proprietate al locuinței pentru care se solicit ajutorul
  • Adeverință de la SC Termica care să dovedească faptul că nu ai datorii la termoficare
  • Adeverință de la asociația de proprietari din care să rezulte numele și numărul persoanelor care locuiesc la adresă
  • Acte doveditoare privind veniturile realizate în luna anterioară depunerii cererii de către toți membrii familiei
  • Angajament tip
  • Extras de cont în scopul virării ajutorului financiar aprobat (dacă e cazul)

Unde se depun cererile și când primești banii:

Cererile pentru acordarea ajutorului financiar prin programul „Cald în casa ta” se depun la Direcția de Asistență Socială Năvodari. Ajutorul financiar va fi acordat în termen de 15 zile de la data încheierii anchetei sociale, prin dispoziție de primar.

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Năvodari de astăzi, primarul Florin Chelaru a supus atenției și Consiliul Local a aprobat Regulamentul programului „Cald în Casa Ta­” privind acordarea unui ajutor de urgență din bugetul local pentru acoperirea parțială a unor cheltuieli necesare achiziționării și instalării unui sistem de încălzire a locuinței și prepararea apei calde, familiilor și persoanelor singure ale căror apartamente erau branșate la sistemul public de termoficare la data de 30 aprilie 2022.

Astăzi, Consiliul Local al Orașului Năvodari a aprobat desființarea Serviciului Public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat în orașul Năvodari și încetarea prestării serviciului public de către SC Termica Distribuție Năvodari, începând cu data de 1 octombrie 2022.

Măsura a fost luată ca urmare a scăderii considerabile a numărului de abonați din sistemul centralizat de termoficare și a creșterii restanțelor abonaților către SC Termica Distribuție. La data de 1 iulie 2022, SC Termica Distribuție Năvodari mai avea 1778 de abonați casnici la apă caldă și căldură (dintr-un total de 10.000), dintre care 1334 de abonați înregistrau datorii de 1,7 milioane lei,

În același timp, Rompetrol Energy, compania care produce și furnizează agentul termic, a depus spre aprobare la ANRE un preț de 560 lei/gigacalorie, în condițiile în care tariful actual este de 122 lei/gigacalorie. Astfel, prețul de furnizare a gigacaloriei către abonați ar fi fost, începând din această toamnă, de 822 lei/gigacalorie, valoare care ar fi peste posibilitatea SC Termica de a achiziționa agent termic, a populației de a plăti facturile și a Consiliului Local Năvodari de a acorda subvenții.

Citește și ”Serviciul Public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat în orașul Năvodari, desființat începând cu 1 octombrie 2022