Nu a mai rămas mult timp până ce năvodărenii se vor putea mândri cu cea mai mare piață de pește din țară. Proiectul este deja pe terminate, iar la finalul lui, clădirea va adăposti o piață cu zece puncte interioare de desfacere, iar în exterior vor fi alte șaisprezece. Autoritățile locale vor astfel să impulsioneze piața de pește din Năvodari, iar locuitorii și turiștii să poată beneficia de produse piscicole proaspete. Proiectul gândit de primarul Nicolae Matei ar urma să transforme Năvodariul într-unul dintre cele mai mari puncte de desfacere a peștelui și produselor derivate din țară. Astfel, lanțurile hoteliere cu specific vor avea de unde să se aprovizioneze cu produse proaspete, fără să apeleze la importatori. Mai mult decât atât, piața ar urma să se adreseze în principal producătorilor, evitându-se astfel intermediarii și astfel o mărire a prețurilor. Accesul în piașă urmează să se realizeze printr-un nou drum ce este în acest moment în lucru. Piața de pește are forma unei păstrugi, iar suprafața totală va fi de aproximativ 4000 de metri pătrați. De asemenea, va fi realizată și o zonă de promenadă cu mobilier urban. Proiectul este realizat din fonduri europene și are o valoare totală de 1,5 milioane de euro.
Năvodariul se pregătește să aibă cea mai mare piață de pește din România
Moș Nicolae nu i-a uitat nici în acest an pe copiii din Năvodari
Elevii si prescolarii din orasul Navodari au avut in aceasta dimineata o surpriza de proportii. Ajutoarele Mosului, consilierii locali Cristian Popescu şi Nicolae Vasile Moruzi impreuna cu viceprimarul Florin Chelaru au vizitat toate unitatile de invatamant din oras. Ca in fiecare an, acestia nu au sosit cu mana goala ci cu o punga plina cu dulciuri pentru fiecare copil.
Elevii au fost incantati de surpriza. Pentru cei mai multi dintre ei este primul cadou din partea Mosului Nicolae pe acest an. Si pentru ca Mosul a fost darnic, micutii spun ca vor imparti dulciurile cu prietenii sau cu fratii.
Si pentru ca ajutoarele Mosului sa revina si anul viitor, elevii le-au recitat poezii si au cantat colinde.
Pentru o zi, Nicolae Matei, edilul oraşului Năvodari, devine Moș Nicolae. A devenit o traditie ca in fiecare an sa ofere dulciuri si felicitari tuturor copiilor din oras. Anul acesta Mosul a fost mai generos iar copiii au primit mai multe dulciuri comparativ cu anii precedenti. Peste 5.500 de pachete au ajuns la şcolile şi grădiniţele din Năvodari.
VEZI VIDEO
Nicolae Matei a fost scos de pe lista primarilor incompatibili
Raportul de evaluare finalizat de ANI infirmă acuzațiile potrivit cărora edilul Nicolae Matei ar fi fost incompatibil cu funcția pentru care a fost ales de cetățeni în două mandate consecutive.
„Conform situației modificărilor patrimoniale intervenite în averea acestuia, […]la data cumpărării bunului declarat în vederea impozitării , dispunea de suma necesară efectuării acestei cheltuieli.” este concluzia inspectorilor de integritate privitoare la cauza de avere.
Inspectorii i-au verificat edilului veniturile realizate în perioada fiscală 2008 – 2012 și au ajuns la concluzia că primarul a declarat corect valorile pentru impozitare. În plus, tot în raportul ANI se arată că Primăria Orașului Năvodari, reprezentată de Nicolae Matei, nu a încheiat contracte cu societățile comerciale la care edilul deține funcții sau calități comerciale.
„A respectat dispozițiile legale privind conflictul de interese aplicat primarilor” conchide raportul ANI.
În baza concluziilor formulate, inspectorul Anca Delia Băltărețu, cel care s-a ocupat de dosarul edilului Nicolae Matei a dispus clasarea lucrării.
VEZI VIDEO
Primarul Nicolae Matei, în mijlocul oamenilor
Ziua de 1 decembrie a fost un bun prilej pentru primarul orasului Navodari, Nicolae Matei de a-si deschide sufletul in fata cetatenilor. Edilul le-a transmis navodarenilor sa le insufle copiilor sentimentul de patriotism.
Primarul le-a transmis cetatenilor ca va continua sa faca tot ce ii sta in putinta pentru a dezvolta orasul si pentru a incheia proiectele incepute. A intampinat multe obstacole de cînd se află la conducerea orașului si i-au fost puse multe piedici de-a lungul mandatelor, dar nu s-a gîndit nicio clipa sa renunte. Nu a permis ca orasul pe care l-a transformat intr-o statiune turistica sa devina Centru de deseuri.
Primarul orașului Năvodari și-a încheiat discursul cu o promisiune fermă adresată celor care l-au ales să-i reprezinte. În calitate de reprezentant al Asociatiei Oraselor va cere Guvernului sa duca la indeplinire glasul poporului care a iesit in strada și la Năvodari, dar și în celelalte orașe ale României.
VEZI VIDEO
Manifestări dedicate Zilei Naţionale a României la Năvodari
„La Mulți Ani, România” s-a auzit într-un glas și de la Năvodari, aici unde mii de locuitori, dar și reprezentanți ai administrației locale, în frunte cu edilul Nicolae Matei, au sărbătorit Ziua Națională.
Năvodarenii au venit în număr impresionant în centrul orașului pentru a participa la manifestări.
Ceremonialul de depunere a coroanelor de flori la Monumentul Eroilor din oraș i-a emoționat pînă la lacrimi pe unii dintre ei, iar parada militarilor i-a făcut să se simtă mîndri că sunt români. De la eveniment nu au lipsit nici copii, cei care reprezintă viitorul țării și care au pregătit un moment special pentru toți cei prezenți.
Oficialii orașului de la malul mării au fost prezenți pe tot parcursul manifestărilor, iar edilul Nicolae Matei le-a transmis românilor un mesaj.
La final, primarul i-a invitat pe năvodareni sa se incalzeasca cu un pahar de vin fiert si sa guste din traditionala fasole cu ciolan afumat.







