La Năvodari există un loc pentru pensionari unde timpul trece mai repede, iar unii se simt mai bine ca acasă. Este vorba de clubul pensionarilor din cadrul Centrului de zi pentru Asistență Socială.
Autoritățile locale din Năvodari au grijă de cei vârstnici. La Clubul Pensionarilor sosesc zilnic zeci bătrâni care socializează, beau ceai și stau la discuții ore în șir. Alături de câteva jocuri precum tablele sau rummy-ul, timpul trece mai ușor. Cei în vârstă sunt încântați că există un loc cald unde se pot întâlni zilnic cu prietenii.
În anul 2000, Năvodariul a fost primul oraș din județul Constanța care a înființat un club al pensionarilor situat în Piața Centrală. Edilul Nicolae Matei a vrut ca vârstnicii să aibă în continuare un loc unde să se întâlnească și să socializeze, după ce vechiul club s-a desfințat.


Se lucrează continuu la drumul care va lega orașul Năvodari de autostrada A4 prin comuna Lumina și localitatea Ovidiu. Pe lângă importanța deosebită a conectării orașului la rețeaua națională de autostrăzi și drumuri europene, noua șosea va avea și un impact de interes național. Turiștii care vor dori să ajungă în stațiunea Mamaia vor avea o nouă alternativă. Lucrările sunt realizate prin extinderea drumului județean 226 și construirea unui tronson nou spre Ovidiu.
Familiile din Năvodari, cu o situație financiară precară, primesc, zilnic, cel puțin o masa caldă pe zi în cea mai modernă cantină socială din oraș. Cantina se află foarte aproape de liceului Lazăr Edeleanu din localitate. Proiectul, în valoare de 4,7 milioane de lei, a fost realizat în cadrul Programului Operațional Regional 2007- 2013 cu fonduri europene de peste 3 milioane de lei, de la bugetul național fiind alocați 700 de mii de lei, iar din bugetul local 77 de mii de lei. Inițiativa îi aparține edilului Nicolae Matei, iar obiectivul general al proiectului l-a reprezentat îmbunătăţirea calităţii infrastructurii serviciilor sociale din oraşul Năvodari şi ridicarea lor la standarde europene. Copii, tineri sau oameni în vârstă, cu toții vin aici pentru a servi mâncare caldă. În total, peste 200 de năvodăreni beneficiază de această cantina. Beneficiari indirecţi ai proiectului sunt familiile persoanelor asistate social din cadrul cantinei sociale, personalul angajat din cadrul cantinei sociale şi al Centrului de zi, dar și agenţii economici care îşi desfăşoară activitatea în oraşul Năvodari. Cantina socială şi Centrul de zi vor fi preluate de Direcţia de Asistenţă Socială din cadrul Primăriei Năvodari.
Urmarea unei avarii pe conducta CET la km 0 vă informăm că se va sista distribuirea agentului termic, vor fi afectate urmatoarele blocuri:

